فهرست بستن

کتامین

index

کتامین داروی تضعیف کنندهٔ سلسله اعصاب مرکزی و هوشبری است. این دارو در سال ۱۹۶۳ به عنوان جایگزینی برای فن‌سیکلیدین و برای مصرف در دامپزشکی تولید شد. در مقایسه با برخی دیگر از داروهای هوش‌بری، کتامین کم‌خطرتر است چون تنفس و گردش خون را متوقف نمی‌کند و عق زدن غیر ارادی (gag reflex) را از کار نمی‌اندازد.

کتامین در انسان آثار توهم‌زا ایجاد می‌کند و به این علت در پزشکی استفاده‌ٔ کمی دارد، اما همچنان در دامپزشکی برای هوشبری رایج است. کتامین برای این آثار توهم‌زا مورد مصرف تفریحی قرار می‌گیرد.
کتامین مانند فن سیکلیدینها عمل می‌کند. کتامین با بلوک گیرنده‌های گلوتامات ناحیه تالاموس مغز مانع انتقال پیام درد به سیستم لیمبیک می‌شود.
اما متاسفانه اخیرا کتامین مصرف بسیار زیادی در مجالس رقص و کلوب ها میشود . راه‌های مصرف کتامین، روش تزریقی و نیز استنشاق (اسنیف) سریع آن مانند روش استعمال کوکائین است. و از راهای دیگر استفاده این ماده میتوان به روش محلول کردن در نوشیدنیهای الکلی و نوشیدنیهای نیروزا اشاره کرد . . برخی مصرف کننده ها تجربیات معنوی با آ ن دارند در حالی که مصرف کننده های دیگری تحریک پذیری نا خوشایند ، گیجی ، سر گشنگی و رفتار غیر منطقی را تجربه می کنند اثرات منفی تری دارد در دوز های بالاتر ایجاد می شوند . اثرات دارو تا ۱۲ ساعت بسته به شیوه و مقدار مصرف دارو متغیر است . در حال حاضر در ایران به علت عدم آگاهی فروشنده ها این دارو توسط افراد مصرف کننده از داروخانه های دام پزشکی تهیه و مورد سوء مصرف قرار می گیرد هرچند که در سطح شهر نیز به صورت غیر قانونی و با قیمتی بالاتر به فروش می رسد .

کتامین به شدت سیستم اعصاب مرکزی را ضعیف کرده و استفاده از آن به میزان ۱۰۰ میلی گرم باعث بروز عوارض فیزیکی و روانی می‌ شود. اثراتی که براثر مصرف کتامین بوجود می‌آید مشابه اثرات فن سیکلیدین بوده و اثرات بینایی مشابه LSD ایجاد می‌کند. سوء مصرف کنندگان گزارش می‌کنند که سوء استفاده این ماده بهتر از PCPو LSD است زیرا مدت اثراتش یک ساعت یاکمتر است. ایلوزیون،‌توهم و اختلال در درک زمان و فواصل در اثر مصرف این ماده ایجاد می‌گردد. از اثرات اورد دوز یا مصرف بالا کتامین میتوان به تغییر خلق و تغییر برداشت از وضعیت فیزیکی بدن, دلیریوم آشکار, احساس انفکاک, احساس غوطه‌ورشدن, رویاهای واضع یا خطاهای ادراک و بینائی اشاره نمود برای ترک کتامین میتوان به جلسات عمومی رفت و یا با مشغولیتهای سالم ذهنی و ارتباط با دوستان و آشنایان از اثرات کتامین در امان بود . نا گفته نماند که این محصول یعنی کتامین بیشتر به صورت قرص و کپسول و گرد فروخته و مصرف می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.