فهرست بستن

لوپوس

این بیماری دارای زمینه‌ی ژنتیک است. گرفتاری نسج هم بند در پوست و نسج هم بند و در پوست ونسج هم بند عروقی در این بیماری شاخص است. دارای اشکال کلینیکی بسیارمتفاوت است و خانمها را ۸ برابر بیشتر ازآقایان گرفتار می‌نماید و برای تشخیص آن ۴ معیار از ۱۱ معیار ذکر شده توسط انجمن روماتولوژی آمریکا (American Rheumatology Association) کافی است.

۱- راش پروانه‌یی روی پل بینی و گونه‌ها بدون گرفتاری چین نازولابیال (اریتم فیکس) و این نکته فرق بین SLE با اگزمای سبورئیک و روزاسه است. ۲- پلاک DLE -3 افزایش حساسیت به نور ۴- زخم دهانی بدون درد در سقف دهان یا نازوفارنکس وکیلیت ۵- آرتریت بیش از ۲ مفصل (ورم، درد، حساسیت یاجمع شدن مایع) ۶- سروزیت و پلوریت و پریکاردیت ۷- گرفتاری کلیه و پروتئینوری بیش از ۱/۲ گرم در ۲۴ ساعت یا سیلندر اوری (سیلندر هیالن یا گلبول قرمز یا گلبول سفید) ۸- گرفتاری سیستم عصبی مرکزی به شکل اپی لپسی یا پسیکوز ۹- علائم هماتولوژیک به صورت آنمی همولیتیک (رتیکولوسیتوز یا تست کومب) Evans syn ثانوی (آنمی همولیتیک در حضور لکوترومبوسیتوپنی یا ترومبوسیتوپنی+ نوتروپنی) و ترومبوسیتوپنی کمتر از ۱۰۰/۰۰۰ و لکوسیتوز کمتر از ۴۰۰۰، توام بودن آنمی همولیتیک و ترومبوسیتوپنی علامت قطعی SLE است. ۱۰- تستهای ایمونولوژیک: La(SSB) , Ro(SSA) Anti Sm , Anti ds DNA، آنتی‌فسفولیپید و تست سیفیلیسی کاذب و آنتی‌هیستون: و در قدیم سلولLE . آزمایش ANA یا FANA در ۹۵% موارد (آزمایش سرم غیر مستقیمIIF ) آزمایش FANA الگوهای مختلف دارد: نوع مامبرانو در SLE و نوع هموژن غیر اختصاصی است و در همه کلاژنوزها + است. و از ۱/۱۶۰ به بالا ارزش دارد.Nucleolar در اسکلرودرما پیشروندهdSSC و نوع speckeled اختصاصی نیست ولی نوع coarse speckeled در +MCTDاست (آنتی‌ بادی علیه U1RNP) و در کرست سندرم Crest syndrome آنتی‌سانترومر+ است. بیماری SLE بدون شک یک بیماری جدی است زیرا در آن اعضای مختلف بدن ممکن است گرفتار گردد (مولتی سیستم) معذلک نباید فراموش کرد که اکثر بیماران در صورت مراقبت می‌توانند یک زندگی کاملاً اکتیو و سالم داشته باشند. از خصوصیات این بیماری فعال شدن یعنی شعله ور شدن FLARE یا تشدید Exacerbation است. از عوامل ایجاد شعله‌ور شدن یکی نور خورشید است که با کرمهای ضد آفتاب و لباس پوشیده باید از آن مصون ماند. عامل دیگر قطع ناگهانی داروها به خصوص کورتن است که باید نسبت به آن بیمار را آگاه نموده و به او هشدار داد. عامل دیگر شعله‌ور شدن حاملگی است یعنی حاملگی خطر شعله‌ورشدن بیماری را زیاد می‌کند. و عامل آخر عفونت است، بیماران مبتلا به SLE در معرض عفونت بیشتر هستند به خصوص اگر کورتن یا سایر داروهای ایمونوسوپرسور مصرف کنند بنابراین تب غیرمنظره در این بیماران را باید جدی گرفت.

5 Comments

 1. الهام

  سلام . من الهام ۲۵ سالم که ۲ روز بعد از دومین عمل سزارین با درد شدید شانه راست و زیر آخرین دنده سمت راست به بیمارستان منتقل شدم که بعد از تست ازمایش مشکوک به امبولی شدم . ۲ روز بعد مرخص شدم بعد از ۴ ماه دوباره همان دردها ولی خیلی خفیف تر به سرغم اومد که با آزمایشات کامل خون در مورد بیماریهای خود ایمنی و لوپوس همه آنها منفی شد . اما من ریزش مو درد مفصل شانه راست و دست راست حساسیت چشم به نور خورشید و سردرد داشتم . آیا من مبتلا به لوپوس هستم ? با تشکر

  • admin

   سلام الهام جان،من شرح حال بالینی لوپوس رو نمیدونم فقط میدونم توی بدن چه اتغاقی میوفته پیشنهاد میکنم به یک روماتولوژیست خوب مثل دکتر شهرام مراجعه کنید.

 2. فاطمه

  سلام من هیچ علائمی ندارم فقط خونم رقیق شده و دکتر برام آزمایش ana نوشت و مثبت شده الان من بیماری لوپوس دارم؟؟

  • admin

   آزمایش ANA در بیماریهای زیر مثبت میشود :

   ۱- SLE active در ۹۹% موارد
   ۲- SLE inactive در ۹۵% موارد
   ۳- Drug induced SLE در ۹۹% موارد
   ۴- بیماریهای Mixed connective tissue در ۹۹% موارد
   ۵- Scleroderma در ۹۵%
   ۶- در سندروم شوگرن در ۷۵% موارد
   ۷- در آرتریت روماتوئید Rheumatoid Arthritis در ۵۰% موارد
   ۸- هپاتیت مزمن اتوایمیون Autoimmune chronic hepatitis در ۴۰% موارد
   ۹- زنان سالم ۴% تا ۵%موارد
   ۱۰- در بیماری ری نود

 3. الناز

  سلام من بعد از ازدواج دجار قرمزی بوست در ناحیه بینی و کونه ها شدم .هر از کاهی خوب میشه ولی با یه اضطراب بر میکردی الان هم روی بیشانیم هم دجار قرمزی بوست شده وخارش هم دارم قبلا نداشتم ولی الان دارم ایا من مبتلا به لوبوس هستم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.