فهرست بستن

سندروم کاوازاکی

Kawasaki_symptoms_B

علائم بیماری با تب بالا شروع شده و این تب معمولا به استامینوفن و بروفن به خوبی جواب نمی دهد. تب معمولا تا ۲ هفته طول می کشد و بیشتر بچه ها در دوره تب بی قرار هستند. از علائم دیگر بیماری ایجاد قرمزی در چشم ها می باشد که معمولا درگیری در هر دو چشم ایجاد شده و بدون ترشح می باشد. مخاط دهان قرمز رنگ و دور لب ها ترک خوردگی ایجاد می شود. غده لنفاوی در گردن برجسته می شود که معمولا در یک طرف گردن بوده و دردناک نمی باشد. در اوایل بیماری ضایعات جلدی به صورت دانه های قرمز رنگ روی پوست ایجاد می شود و سپس پوسته ریزی در ناحیه اطراف مقعد، نوک انگشتان دست و پا در اواخر بیماری دیده می شود. اگر بیماری درمان نشود این علائم خود به خود از بین می روند اما اگر آنوریسم عروق کرونر ایجاد شود بهبود نمی یابد و احتمال بروز سکته قلبی در این دسته از بیماران وجود خواهد داشت.
تورم پشت دست و پا بدون قرمزی که گاهی دردناک نیز می باشند و همچنین درد و تورم در مفاصل که معمولا مفاصل قرینه را درگیر می کند، از علائم دیگر بیماری است.

تشخیص بیماری

هیچ تست آزمایشگاهی اختصاصی برای تشخیص این بیماری وجود ندارد و در واقع تشخیص این بیماری براساس مشخصات کلینیکی بیمار است. به طور کلی تشخیص بیماری به خصوص در فازهای اولیه بیماری مشکل است و بسیاری از بچه ها چندین بار مراجعه پزشکی دارند و سپس بیماری آنها تشخیص داده می شود. از طرف دیگر بیماری های دیگری مثل مخملک و بیماری های ویروسی و سندروم شوک توکسیک نیز می توانند به علت داشتن علائم مشابه با این بیماری اشتباه شوند.
به طور کلاسیک تب بیش از ۵ روز به علاوه بروز ۴ علامت از ۵ علامت زیر می تواند تشخیص بیماری کاوازاکی باشد:
۱- قرمزی لب ها و دهان یا ترک خوردگی اطراف لب ها
۲- دانه های پوستی
۳- تورم پشت دست و پا
۴- قرمزی چشم ها (هر دو چشم)
۵- تورم غده لنفاوی در گردن که به صورت یکطرفه باشد و حداقل ۱/۵ سانتی متر بزرگی آن باشد.

درمان

همه بچه هایی که در آنها این بیماری تشخیص داده شد باید بستری شوند و هر په سریعتر برای پیشگیری از آسیب به عروق کرونر قلبی درمان برای آنها شروع شود. درمان استاندارد تزریق ایمونوگلوبولین وریدی (IVIG) است. با تجویز این دارو در طی ۲۴ ساعت حال بیمار رو به بهبود می رود. بهترین زمان برای تجویز IVIG هفت روز اول بیماری است. علاوه بر IVIG ، آسپرین نیز برای اینگونه بیماران تجویز می شود.

عوارض

در صورت عدم درمان مناسب احتمال عارضه قلبی وجود دارد و به طور کلی طبق آمار ۲ درصد از بیماران از التهاب عروق کرونر و عوارض آن از بین می روند. در ابتدای این بیماری باید اکوکاردیوگرافی انجام شود و سپس ۲ ماه بعد تکرار شود در صورت طبیعی بودن اکوکاردیوگرافی دوم احتمال بروز مشکل قلبی در این دسته بیماران به علت بیماری کاوازاکی بسیار بعید می باشد.

عود

کمتر از ۲ درصد کودکانی که یک بار به این بیماری مبتلا شده اند، مجددا دچار این بیماری می شوند.

پیشگیری

متاسفانه به دلیل عدم اطلاع از عامل ایجاد کننده بیماری، در حال حاضر راهی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری وجود ندارد

منبع:سایت راسخون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.