فهرست بستن

ساس تخت خواب bed bugs حشره ای عجیب

bed-bug-mating-reproduction-23

ساس تخت خواب یا (Cimex lectularius) حشره ای است به بزرگی ۵-۴ میلی متر با رنگ قهوه ای روشن از راسته ی Hemiptera تخم های آن کوزه ای شکل سفید که با چشم غیر مسلح نیز می توان آن را مشاهده کرد.اندازه ی تخم ها نیم میلی متر میباشد که در تصویر قابل مشاهده است.

bed bug eggs 2

این حشره دارای ۵ مرحله nymph یا شفیرگی هستند سیر تکامل آنها بدین صورت است.

bugs-that-look-like-bed-bugsbed-bug-science---inspecting-vgshds78
springstar

این حشره اغلب در کناره ی و درز تخت خواب ها زندگی می کند شبها خونخواری می کند و می تواند تا مدتها گرسنگی را تحمل کند.

bed-bugs-on-mattress

چیزی که این حشره را به حشره ای عجیب تبدیل کرده طریقه ی تولید مثل جنسی این حشره است که جنس نر به وسیله ی اسپیکول خود بدن جنس ماده را پاره کره و اسپرم ها را وارد همولنف ماده می کنند که این حالت در هیچ حشره ی دیگری مشاهده نشده است.

Traumatic_insemination_1_edit1

2 Comments

  • admin

   ممکن است در هر خانه ساس های تختخواب به تعداد کم دیده شوند ، بویژه زمانی که از اثاثیه یا وسایل خواب دست دوم استفاده شود.آلودگی خفیف و ناچیز را می توان با تمیز کزدن دقیق و سایل آْوده ، ریختن آبجوش روی وسایل و یا قرار دادن آنها در معرض آفتاب برطرف کرد.

   برای پاشیدن حشره کشها در تشک ها ، درز و شکاف دیوار و دیگر مخفیگاههای احتمالی می توان از افشانه های آئروسل استفاده کرد.از جمله این حشره کشها می توان به پیرتروئید ها و پروپکسور و بندیوکارب و دی کلروس اشاره کرد. در صورت مشاهده مجدد آنها بعد از چند هفته ، این روش مبارزه با ساسها بایستی تکرار شود.

   خانه هایی که بشدت آلوده هستند به استفاده از یک حشره کش ابقایی پایدار نیاز دارند. بطور معمول،یکبار استفاده از این روش برای حذف و از بین بردن ساسهای تختخواب کافی است. اما اگر آلودگی ادامه پیدا کند مبارزه مجدد باید در فاصله بیش از دو هفته اجرا شود.. حشره کش انتخابی برای مبارزه با ساسها باید برای جمعیت هدف یک حشره کش مؤثر باشد . اضافه کردن یک حشره کش محرک نظیر پیرترین ۲ر۰ -۱ر۰ درصد به خروج ساسها از مخفیگاهها کمک می کند و این امر باعث افزایش تماس آنها با حشره کش ابقایی می شود . بسیاری از پیرتروئید ها در از بین بردن و بیرون اوردن ساسها از مخفیگاهها مؤثر هستند.

   برخی حشره کشهای ابقایی برای مبارزه با ساس ها

   حشره کش غلظت در اسپری %

   مالاتیون ۰/۲

   فنیتروتیون /۰۱-۵/۰

   پروپکسور /۰۲

   کارباریل /۰۱

   دیازینون ۵/۰

   بندیوکارب ۳/۰_۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.