فهرست بستن

خارش بیضه /علت و روش درمان خانگی آن

خارش بیضه /علت و روش درمان خانگی آن

خارش بیضه /علت و روش درمان خانگی آن
خارش بیضه /علت و روش درمان خانگی آن

برای بسیاری از مردان پیش می آید که بیضه هایشان دچار خارش می شود. در واقع این خارش از کیسه ای که بیضه ها را در خود جای داده است ناشی می شود. به این کیسه، کیسه بیضه گفنه می شود. بخش عمده احساس خارش بیضه از پوست پشت بیضه ها که در ناحیه کشاله ران واقع شده است، سرچشمه می گیرد. این پوست بسیار مستعد خارش است.

به طور معمول خارش بیضه ها چیز جدی نیست و آن را جزء مشکلات جنسی مردان طبقه بندی نمی کنند. این خارش به جای این که جدی باشد گاهی خجالت آور است. چند دلیل اصلی برای خارش بیضه وجود دارد. بسیاری از این دلایل ساده هستند و با رعایت چند نکته مرتفع می شود. این در حالی است که تعداد کمی از آن ها به مسائل جدی تری مربوط می شوند و باید توسط پزشک بررسی شوند.

خارش بیضه ها می تواند برای مردان خیلی ناراحت کننده باشد وناراحتی آن وقتی بیشتر می شود که آنها قادر به خاراندن این محل نیستند و از همه بدتر خجالت می کشند بیماری خودشان را با دکتر در میان بگذارند . ولی باید حتماً علت آن مشخص شود تا براحتی درمان شود .
گاهی می تواند صرفاً بدلیل حساسیت باشد حساسیت به شامپو و صابون و مواد شوینده ویا حساسیت به جنس زیر پوش و شورت . یا می تواند بدلیل عفونت قارچی و مخمری باشد

چون زنان مستعد عفونت های قارچی هستند و این عفونت براحتی به مرد منتقل می شود . از طرفی مواد شوینده که اغلب حاوی مواد شیمیایی هستند می تواند دردسرساز باشد حتی باقی مانده پودرهای شوینده ای که برای شستن لباس های زیر مورد استفاده است بر روی این لباسها می تواند تحریک کننده باشد

 

علل احتمالی خارش بیضه ها

عفونت های قارچی

محیط های گرم و مرطوب، بهترین مکان برای رشد قارچ ها هستند. به همین دلیل چین های موجود در پشت کیسه بیضه ها، زیستگاه ایده آل برای رشد قارچ می باشد. عفونت های قارچی که در این ناحیه رشد می کنند موجب ایجاد احساس سوزش و خارش می شوند.

رایج ترین نوع عفونت های قارچی که در منطقه کیسه بیضه رخ می دهد عفونت خارش سوار کار ماهر است. ترایکوفایتون روبروم قارچی است که موجب خارش سوار کار ماهر می شود.

علائم برجسته خارش سوار کرا ماهر عبارتند از:

  • قرمزی پوست
  • پوسته پوسته شدن پوست
  • خارش در مناطقی مانند اطراف بیضه ها، داخل ران ها و مقعد

ساده ترین راه برای از بین بردن این خارش استفاده از کرم ها و یا اسپری ها ضد قارچ است که بدون نیاز به تجویز پزشک در دسترس هستند. اما اگر خارش شدید است و به این درمان پاسخ نمی دهد باید به پزشک مراجعه کنید.

 

عفونت مخمر

 

اگر کرم ها یا اسپری های ضد قارچ نتوانند خارش بیضه ها را درمان کند، به این معنی است که عفونت قارچی نیست. بلکه به عفونت مخمر مبتلا شده اید. علت این عفونت، مخمری به نام کاندیدا آلبیکنس است. در قدیم تصور می کردند که این عفونت در بین زنان رایج است. اما بعدها با افزایش تعداد مردانی که با خارش بیضه به این علت به پزشک مراجعه می کردند متوجه شدند که این عفونت از طریق رابطه جنسی با یک فرد آلوده، یا استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک برای مقابله با باکتری ها می تواند در بین مردان نیز شایع شود.

علائم این بیماری عبارتند از:

  • خارش شدید کیسه بیضه
  • تحریک شدید پوست این نواحی
  • سوزش و درد در کشاله ران

کرم های ضد مخمری در بازار وجود دارند که می توانند علائم این نوع عفونت را برطرف کنند.

 

پسوریازیس

یکی دیگر از علل احتمالی خارش بیضه پسوریازیس است. این بیماری یک اختلال پوستی است که به طور کلی زانو، آرنج، کمر و پوست سر را تحت تاثیر قرار می دهد. با وجود این بیماری، پوست فلس دار و قرمز می شود. هنگامی که پسوریازیس در اطراف کشاله ران به وجود می آید، ظاهر آن کمی متفاوت تر می شود. با توجه به وجود رطوبت در ناحیه کشاله ران، به جای این که این نواحی خشک و فلس دار شود، تکه های قرمز و پوسته پوسته ظاهر خواهد شد.

 

درماتیت تماسی

پس از تماس مستقیم با محرک یا آلرژن، منطقه اطراف بیضه، کیسه بیضه، و کشاله ران ممکن است به بثورات پوستی مبتلا شده و خارش شدید داشته باشد. اگر این نشانه ها با هم رخ دهند به این معنی است که به درماتیت تماسی مبتلا هستید.

درماتیت تماسی، در حال حاضر رایج ترین نوع آلرژی است. مواد خوش بو کننده در شوینده ها، رنگ ها، برخی از گیاهان یا هر ماده آلرژی زا که با فرد در تماس باشد می تواند منجر به ایجاد این آلرژی شود. زمانی که نوع ماده حساسیت زا (آلرژن) شناخته شد، بهترین راه برای کاهش خارش بیضه ها، جلوگیری از تماس با آن ماده است.

تفاوت اصلی بین درماتیت تماسی که توسط محرک ایجاد می شود و ماده آلرژی زا که درماتیت تحریکی به وجود می آورد این است که درماتیت تماسی معمولا همراه با درد است. درماتیت تماسی اغلب توسط یک ماده شیمیایی قوی یا دیگر مواد تحریک کننده این چنینی به وجود می آید.

 

شپش عانه یا انگل

یکی دیگر از علل احتمالی خارش بیضه ها، شپش ناحیه تناسلی یا انگلی است که در این نواحی زندگی می کند. این موجودات بر روی پوست زندگی کرده و از خون انسان به عنوان تغذیه استفاده می کنند. زمانی که این حشرات برای تغذیه، نیش خود را وارد پوست کنند، خارش ایجاد می شود. بیشتر مواقع، این انگل از طریق تماس جنسی منتقل می شود. با این حال، ممکن است از طریق ملافه، حوله و لباس مشترک نیز فرد آلوده شود.

کرم ها و صابون های ضد انگل و ضد شپش بهترین راه برای رهایی بدن از این انگل ها هستند. با این حال، گاهی ممکن است با مصرف این داروها علائم بهبود پیدا نکنند. در این شرایط باید به پزشک مراجعه کنید.

گال

گال که به کنه خارشی نیز معروف است، علت دیگری برای خارش بیضه ها و پوست اطراف آن می باشد. شایعترین علامت گال، بثورات خارش دار شدید است که در پوست گرم اطراف ناحیه تناسلی ایجاد می شود. مشابه انگل، گزش این موجود نیز چیزی است که باعث التهاب و خارش خواهد شد.

 

 

عوامل خطر

 

در موارد زیر، احتمال ابتلا به عفونت قارچی زیاد می‌شود:

– اگر به تازگی آنتی بیوتیک دریافت کرده‌اید.
– اگر استروئید دریافت کرده‌اید.
– دیابت دارید.
– افزایش وزن دارید.
– قبلا دچار عفونت قارچ پوستی بوده‌اید.
– سیستم ایمنی ضعیفی دارید.
– پوستتان مرطوب است.
– اگر بدن خود را بعد از عرق کردن و یا دوش گرفتن، خشک نمی‌کنید.
-اگر لباس‌های تنگ و پلاستیکی بپوشید، عرق نمی‌تواند از روی سطح پوست تبخیر شود، لذا پوست مرطوب می‌ماند و امکان ابتلا به قارچ پوستی زیاد می شود

پیشگیری

– بعد از حمام کردن، پوستتان را خوب خشک کنید.
– لباس‌های گشاد و نخی بپوشید.
– جوراب‌های نخی بپوشید.
– پودر بچه را درون جوراب‌ها و کفش‌هایتان بریزید.
– پاهایتان را بعد از شستن، به خوبی خشک کنید.
– حوله، شانه و برس مخصوص به خود داشته باشید..
– هنگامی که عفونت قارچی از بین رفت، ملحفه و لباس‌هایتان را بشویید.
– اگر فردی در خانواده‌تان مبتلا به عفونت قارچی پوست سر بود، بالش، کلاه، شانه و قیچی موی سر او را ضدعفونی کرده و یا دور بیاندازید.
– در استخرهای شنا، دمپایی پلاستیکی بپوشید.

– هر ۲ تا ۳ روز یک‌بار کفش‌های خود را عوض کنید (برای جلوگیری از عفونت قارچی پای ورزشکار).
– در هنگام ورزش، لباس نخی بپوشید، زیرا عرق بدن را خشک می‌کند.
– اگر به بیماری دیابت مبتلا هستید، مقدار قند خونتان را کنترل کنید.

 

نکاتی برای مقابله با خارش بیضه

خاراندن منطقه آلوده تنها باعث می شود که عفونت گسترش پیدا کرده و عفونت های دیگر ایجاد شود.

بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که ناحیه کشاله ران خود را روزانه و به طور کامل تمیز کنید. تمیز نگه داشتن این نواحی باعث می شود که زیستگاه مرطوب و گرم قارچ ها ویران شود.

هر روز لباس زیرتان را عوض کنید. لباس زیر کثیف تنها انگل یا عفونت را گسترش می دهد.

هنگام مراجعه به استخر یا باشگاه ورزشی از حوله مشترک استفاده نکنید.

لباس زیری که ۱۰۰٪ از پنبه تهیه شده باشد برای جلوگیری از تحریک پوست مفید است.

از شوینده های خشن استفاده نکنید. اگر مجبوز هستید از این شوینده ها برای شستن استفاده کنید، پس از آبکشی کامل، از محلول های نرم کننده حوله و لباس استفاده کنید. اکثر مواد شوینده و سفید کننده ها حاوی مواد شیمیایی قوی هستند که علاوه بر ایجاد آلرژی موجب سوزش نیز می شوند.

 

 

درمان های خانگی برای خارش بیضه

 

دردسر و احساس شرم، چیزی است که با خارش بیضه می توانند ایجاد شوند. اما داروهای خانگی زیر می توانند شما را از خارش و شرم ایجاد شده پس از آن رهایی دهند.

روغن درخت چای

روغن درخت چای یک ضد قارچ طبیعی است که پوست را عمیقا پاکسازی می کند. این ماده به طور طبیعی باکتری ها را از بین خواهد برد.

روش استفاده

با استفاده از یک تکه پنبه مقداری از این روغن را دو بار در روز و به مدت یک هفته، بر روی ناحیه خارش بمالید. اگر به این شیوه پوستتان دچار سوزش می شود می توانید آن را با روغن نارگیل مخلوط کنید.
همچنین شما می توانید چند قطره از این روغن را داخل وان پر از آب ریخته و حدود نیم ساعت در این آب بنشینید.
استفاده از صابون و ژل های حاوی این روغن نیز علائم خارش در بدنتان کمتر می شود.

سرکه سیب

 

استفاده از سرکه سیب یک گزینه بسیار عالی برای درمان و کنترل عفونت های پوست است. این ماده طبیعی ضد قارچ و ضد باکتری است.

روش استفاده

دو فنجان آب گرم را با دو قاشق غذاخوری سرکه سیب مخلوط کنید.
بعد از شستن منطقه آلوده با این محلول، اجازه دهید تا پوست در هوای آزاد خشک شود.
این کار را ۳ بار در روز، صبح، ظهر و قبل از خواب انجام دهید.

الکل

الکل می تواند دو کار مهم برای شما انجام دهد. اول این که عفونت را از بین می برد و دوم این که منطقه را خشک نگه می دارد.

روش استفاده

پنبه ای را به الکل آغشته کنید.
بیضه و پوست اطراف آن را با این پنبه تمیز کنید.
این کار را ۲ الی ۳ بار در روز انجام دهید.

لیسترین

لیسترین یک ضد عفونی کننده، ضد قارچ و ضد باکتری است.

روش استفاده

یک تکه پنبه را به این مایع آغشته کنید و آن را به بیضه ها بمالید.
روزی ۲ الی ۳ بار این کار را تکرار کنید. در ابتدا ممکن است کمی احساس سوزش داشته باشید. اما این سوزش به زودی تسکین پیدا می کند.

سرکه سفید

سرکه سفید دارای خواص مشابه مواد بالا است و علاوه بر ضد عفونی کردن منطقه، ضد قارچ نیز محسوب می شود.

روش استفاده

سرکه سفید و آب را به نسبت ۱ به ۴ با هم مخلوط کنید.
یک لیف حمام تمیز را در محلول خیس کرده و منطقه خارش دار را کاملا تمیز کنید.
اجازه دهید تا پوست در هوای آزاد خشک شود.
۱ الی ۲ بار در روز این درمان را تکرار کنید.

روش دیگر استفاده از این روش این است که سرکه سفید را با روغن نارگیل به نسبت ۱ به ۳ مخلوط کنید. و محل خارش را با این محلول بشویید.

 

خارش بیضه /علت و روش درمان خانگی آن

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.