فهرست بستن

اسهال مسافرتی

اسهال مسافرتی شایعترین بیماری است که مسافرین را درگیر می‏کند. همه ساله بین ۵۰-۲۰% مسافرین پروازهای بین الملل، تقریباً ۱۰ میلیون نفر، دچار اسهال می‏شوند. معمولاً علائم بیماری در هفته اول مسافرت بروز می‏نماید اما بهرحال در تمام مدت سفر حتی پس از بازگشت به خانه امکان ابتلا وجود دارد. مهمترین عامل خطر ، مقصد مسافر می‏باشد. سفر به کشورهای در حال توسعه نظیر امریکای لاتین، آفریقا، خاورمیانه و آسیا شانس ابتلا بالاتری دارند. بالغین جوان، افراد با سیستم ایمنی ضعیف و بیماران مبتلا به دیابت یا بیماریهای التهابی روده و کسانیکه از آنتی اسیدها و مهارکننده H2 استفاده می‏کنند در معرض خطر بیشتری هستند. استفاده از آب یا غذای آلوده، عامل اصلی عفونت می‏باشد.
● علائم شایع اسهال مسافرتی چیست؟
در اکثر موارد اسهال مسافرتی بطور ناگهانی شروع می‏شود. در طی بیماری، دفعات، حجم و وزن مدفوع افزایش می‏یابد. تغییر قوام مدفوع نیز بسیار شایع می‏باشد. بطور معمول، مسافر در طی روز، حدود ۴ تا ۵ مرتبه، دفع آبکی یا شلی را تجربه می‏کند. سایر علائم همراه و شایع عبارتند از تهوع، استفراغ، دل درد، نفخ، تب، تکرر ادرار و ضعف. اسهال مسافرتی در اکثر موارد خوش خیم بوده و در طی ۲-۱ روز بدون درمان بهبود می‏یابد و بندرت مخاطره آمیز است. در ۹۰% موارد طی یک هفته و در ۹۸% موارد در طی یکماه بهبودی کامل حاصل می‏شود.
● چه عواملی سبب اسهال مسافرتی می‏شود؟
عوامل عفونی علت اصلی اسهالهای مسافرتی می‏باشند. تقریباً در ۸۰% موارد، عامل اصلی، آنتروپاتوژنهای باکتریال می‏باشند. در کشورهای مورد مطالعه شایعترین عامل جدا شده اشریشیاکولی آنتروتوکسیک (ETEC) بوده است.
ETEC سبب بروز اسهال آبکی همراه دل درد و تب خفیف یا بدون تب می‏شود. علاوه بر ETEC عوامل باکتریال بیماریزای دیگر، ویروسها و انگلهای بیماریزای روده‏ای نیز می‏توانند عامل بروز اسهال مسافرتی باشند.
● چگونه می‏توان از ابتلا به اسهال مسافرتی پیشگیری کرد؟
زمانیکه به مناطقی مسافرت می‏کنید که احتمال آلودگی آب آشامیدنی وجود دارد در طی مسافرت خود به نکات ذیل توجه داشته باشید:
– از آب لوله کشی شهری جهت آشامیدن و یا مسواک زدن استفاده نکنید
– اگر در بطری آب آشامیدنی قبلاً باز شده است از آن استفاده نکنید
– از یخ استفاده نکنید مگر آنکه مطمئن باشید که از آب تصفیه شده تهیه شده است.
– محصولات لبنی و شیر غیر پاستوریزه استفاده نکنید
– سبزی و میوه خام نخورید دیگر آنکه پوست آن را خودتان کنده باشید.
– سالاد میوه خرد شده استفاده نکنید.
– کاهو و یا برگ خام سبزیجات دیگر (نظیر اسفناج) را نخورید
– از مصرف گوشت یا ماهی خام و یا نیم پز خودداری نمایید
– از خرید و مصرف غذاهایی که افراد دوره گرد در خیابان می‏فروشند خودداری نمایید
– نوشابه های گاز دار بسته بندی، چای و قهوه گرم، آب جوشیده و یا آب کلردار و یا یددار استفاده کنید.
جوشاندن آب باعث از بین رفتن عوامل مسبب اسهال شده و می‏توانید از آن بیاشامید. آب را به مدت ۱ دقیقه به‏خوبی جوشانده و پس از سرد شدن در دمای معمولی اتاق (یخ اضافه نکنید) استفاده نمایید. اگر به ارتفاعات بالا مسافرت می‏کنید آب را به مدت ۳ دقیقه بجوشانید.
● آیا استفاده از آنتی بیوتیکها به منظور پیشگیری از اسهال مسافرتی توصیه می‏شود؟
CDC ( مرکز کنترل بیماریها) استفاده از داروهای آنتی میکروبیال را جهت پیشگیری از اسهال مسافرتی توصیه نمی‏کند. مطالعات نشان داده است که بدنبال مصرف بیسموت ساب سالیسیلات و داروهای آنتی میکروبیال میزان شیوع اسهال مسافرتی کاهش پیدا می‏کند. مصرف ۲ قرص بیسموت سالیسیلات ۴ بار در روز و یا ۲ اُنس مایعات ۴ بار در روز سبب کاهش شیوع ابتلا به اسهال مسافرتی می‏شود. افرادی که آلرژی به آسپیرین دارند، باردار می‏باشند و یا کسانیکه از داروهای خاصی (نظیر ضد انعقادها، پروبنسید یا متوترکسات) استفاده می‏کنند مجاز به استفاده از بیسموت نمی‏باشند. علاوه بر این، نسبت به عوارض بیسموت خصوصاً سیاه شدن زبان و مدفوع بطور موقت و ندرتاً شنیدن صدای زنگ در گوش، بایستی هوشیار بود. به دلیل عوارض بیسموت نمی‏بایست جهت پیشگیری از اسهال بیش از ۳ هفته استفاده شود. بعضی از آنتی بیوتیکها با دوز یکبار در روز حدود ۹۰% در پیشگیری از اسهال مسافرتی موثر می‏باشند. با این وجود استفاده از آنتی بیوتیکها جهت پیشگیری توصیه نمی‏شود.استفاده از داروهای آنتی میکروبیال معمولی، شانس ابتلا به عوارض جانبی داروها و یا ابتلا به میکروبهای مقاوم را بیشتر می‏سازد. از آنجائیکه داروهای آنتی میکروبیال حساسیت مسافرین به میکروبهای پاتوژن مقاوم را بیشتر می‏کند و مقاومتی را در برابر ویروسها و انگلهای بیماریزا ایجاد نمی‏کند، می‏توانند احساس امنیت کاذب به مسافر بدهد. بنابراین پایبندی جدی به اقدامات پیشگیری کننده توصیه می‏شود و در صورت نیاز به داروهای پروفیلا‏کتیک، می‏توان از بیسموت ساب سالسیلات به عنوان داروی کمکی استفاده کرد.
● چه اقدامات درمانی برای اسهال مسافرتی موثر است؟
اسهال مسافرتی یک بیماری خودبخود محدود شوند‏ه است و اغلب بدون درمان خاصی بهبود می‏یابد. با این وجود، مایع درمان خوراکی جهت جایگزینی مایعات و الکترولیت‏های از دست رفته سودمند می‏باشد. برای بالغین بطور معمول مایعات شفاف توصیه می‏شود. (مانند آب میوه تازه، دوغ، محلول ORS) در مسافرینی که بیش از سه مورد دفع مدفوع شل در طی ۸ ساعت داشته‏اند خصوصاً اگر توام با تهوع، استفراغ، با دل درد، تب یا خون در مدفوع باشند می‏توانند از آنتی بیوتیک درمانی بهره‏ مند شوند و معمولاً به مدت ۵-۳ روز آنتی بیوتیک توسط پزشک تجویز می‏شود.
● چه مواقعی نباید از داروهای کاهش دهنده حرکات روده‏ای جهت درمان استفاده کرد؟
اسهال یک مکانیسم دفاعی بدن جهت به حداقل رساندن زمان تماس بین میکروب و مخاط روده می‏باشد و داروهایی نظیر لوپرامید، دیفنوکسیلات و پاراگوریک با کاهش حرکات روده‏ای باعث بهبودی اسهال می‏شود اما در عین حال زمان بیشتری برای باز جذب فراهم می‏کنند. در چندین مطالعه داروهای فوق جهت کاهش دوره اسهال موثر بوده‏اند. اما این داروها نباید در مسافرین با تب یا اسهال خونی استفاده شود زیرا در این صورت با به تأخیر انداختن پاکسازی دستگاه گوارش ازعامل پاتوژن، شدت بیماری افزایش می‏یابد. از آنجائیکه داروهای کاهش دهنده حرکات روده‏ای بدون نسخه در دسترس می‏باشد، استفاده غیر منطقی آنها نگران کننده می‏باشد. عوارض جانبی (مگاکولون توکسیک، سپسیس و انعقاد داخل عروقی منتشر) بدنبال مصرف این داروها گزارش شده است.

منابع: www.CDC.gov www.familydoctor.org

در طول سفر سبزی و میوه خام مصرف نکنید
مواد غذایی با بسته بندی بهداشتی استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.