فهرست بستن

اسهال مسافرتی

اسهال مسافرتی شایعترین بیماری است که مسافرین را درگیر می‏کند. همه ساله بین ۵۰-۲۰% مسافرین پروازهای بین الملل، تقریباً ۱۰ میلیون نفر، دچار اسهال می‏شوند. معمولاً علائم بیماری در هفته اول مسافرت بروز می‏نماید اما بهرحال در تمام مدت سفر حتی پس از بازگشت به خانه امکان ابتلا وجود دارد. مهمترین عامل خطر ، مقصد مسافر می‏باشد. سفر به کشورهای در حال توسعه نظیر امریکای لاتین، آفریقا، خاورمیانه و آسیا شانس ابتلا بالاتری دارند. بالغین جوان، افراد با سیستم ایمنی ضعیف و بیماران مبتلا به دیابت یا بیماریهای التهابی روده و کسانیکه از آنتی اسیدها و مهارکننده H2 استفاده می‏کنند در معرض خطر بیشتری هستند. استفاده از آب یا غذای آلوده، عامل اصلی عفونت می‏باشد.
● علائم شایع اسهال مسافرتی چیست؟
در اکثر موارد اسهال مسافرتی بطور ناگهانی شروع می‏شود. در طی بیماری، دفعات، حجم و وزن مدفوع افزایش می‏یابد. تغییر قوام مدفوع نیز بسیار شایع می‏باشد. بطور معمول، مسافر در طی روز، حدود ۴ تا ۵ مرتبه، دفع آبکی یا شلی را تجربه می‏کند. سایر علائم همراه و شایع عبارتند از تهوع، استفراغ، دل درد، نفخ، تب، تکرر ادرار و ضعف. اسهال مسافرتی در اکثر موارد خوش خیم بوده و در طی ۲-۱ روز بدون درمان بهبود می‏یابد و بندرت مخاطره آمیز است. در ۹۰% موارد طی یک هفته و در ۹۸% موارد در طی یکماه بهبودی کامل حاصل می‏شود.
● چه عواملی سبب اسهال مسافرتی می‏شود؟
عوامل عفونی علت اصلی اسهالهای مسافرتی می‏باشند. تقریباً در ۸۰% موارد، عامل اصلی، آنتروپاتوژنهای باکتریال می‏باشند. در کشورهای مورد مطالعه شایعترین عامل جدا شده اشریشیاکولی آنتروتوکسیک (ETEC) بوده است.
ETEC سبب بروز اسهال آبکی همراه دل درد و تب خفیف یا بدون تب می‏شود. علاوه بر ETEC عوامل باکتریال بیماریزای دیگر، ویروسها و انگلهای بیماریزای روده‏ای نیز می‏توانند عامل بروز اسهال مسافرتی باشند.
● چگونه می‏توان از ابتلا به اسهال مسافرتی پیشگیری کرد؟
زمانیکه به مناطقی مسافرت می‏کنید که احتمال آلودگی آب آشامیدنی وجود دارد در طی مسافرت خود به نکات ذیل توجه داشته باشید:
– از آب لوله کشی شهری جهت آشامیدن و یا مسواک زدن استفاده نکنید
– اگر در بطری آب آشامیدنی قبلاً باز شده است از آن استفاده نکنید
– از یخ استفاده نکنید مگر آنکه مطمئن باشید که از آب تصفیه شده تهیه شده است.
– محصولات لبنی و شیر غیر پاستوریزه استفاده نکنید
– سبزی و میوه خام نخورید دیگر آنکه پوست آن را خودتان کنده باشید.
– سالاد میوه خرد شده استفاده نکنید.
– کاهو و یا برگ خام سبزیجات دیگر (نظیر اسفناج) را نخورید
– از مصرف گوشت یا ماهی خام و یا نیم پز خودداری نمایید
– از خرید و مصرف غذاهایی که افراد دوره گرد در خیابان می‏فروشند خودداری نمایید
– نوشابه های گاز دار بسته بندی، چای و قهوه گرم، آب جوشیده و یا آب کلردار و یا یددار استفاده کنید.
جوشاندن آب باعث از بین رفتن عوامل مسبب اسهال شده و می‏توانید از آن بیاشامید. آب را به مدت ۱ دقیقه به‏خوبی جوشانده و پس از سرد شدن در دمای معمولی اتاق (یخ اضافه نکنید) استفاده نمایید. اگر به ارتفاعات بالا مسافرت می‏کنید آب را به مدت ۳ دقیقه بجوشانید.
● آیا استفاده از آنتی بیوتیکها به منظور پیشگیری از اسهال مسافرتی توصیه می‏شود؟
CDC ( مرکز کنترل بیماریها) استفاده از داروهای آنتی میکروبیال را جهت پیشگیری از اسهال مسافرتی توصیه نمی‏کند. مطالعات نشان داده است که بدنبال مصرف بیسموت ساب سالیسیلات و داروهای آنتی میکروبیال میزان شیوع اسهال مسافرتی کاهش پیدا می‏کند. مصرف ۲ قرص بیسموت سالیسیلات ۴ بار در روز و یا ۲ اُنس مایعات ۴ بار در روز سبب کاهش شیوع ابتلا به اسهال مسافرتی می‏شود. افرادی که آلرژی به آسپیرین دارند، باردار می‏باشند و یا کسانیکه از داروهای خاصی (نظیر ضد انعقادها، پروبنسید یا متوترکسات) استفاده می‏کنند مجاز به استفاده از بیسموت نمی‏باشند. علاوه بر این، نسبت به عوارض بیسموت خصوصاً سیاه شدن زبان و مدفوع بطور موقت و ندرتاً شنیدن صدای زنگ در گوش، بایستی هوشیار بود. به دلیل عوارض بیسموت نمی‏بایست جهت پیشگیری از اسهال بیش از ۳ هفته استفاده شود. بعضی از آنتی بیوتیکها با دوز یکبار در روز حدود ۹۰% در پیشگیری از اسهال مسافرتی موثر می‏باشند. با این وجود استفاده از آنتی بیوتیکها جهت پیشگیری توصیه نمی‏شود.استفاده از داروهای آنتی میکروبیال معمولی، شانس ابتلا به عوارض جانبی داروها و یا ابتلا به میکروبهای مقاوم را بیشتر می‏سازد. از آنجائیکه داروهای آنتی میکروبیال حساسیت مسافرین به میکروبهای پاتوژن مقاوم را بیشتر می‏کند و مقاومتی را در برابر ویروسها و انگلهای بیماریزا ایجاد نمی‏کند، می‏توانند احساس امنیت کاذب به مسافر بدهد. بنابراین پایبندی جدی به اقدامات پیشگیری کننده توصیه می‏شود و در صورت نیاز به داروهای پروفیلا‏کتیک، می‏توان از بیسموت ساب سالسیلات به عنوان داروی کمکی استفاده کرد.
● چه اقدامات درمانی برای اسهال مسافرتی موثر است؟
اسهال مسافرتی یک بیماری خودبخود محدود شوند‏ه است و اغلب بدون درمان خاصی بهبود می‏یابد. با این وجود، مایع درمان خوراکی جهت جایگزینی مایعات و الکترولیت‏های از دست رفته سودمند می‏باشد. برای بالغین بطور معمول مایعات شفاف توصیه می‏شود. (مانند آب میوه تازه، دوغ، محلول ORS) در مسافرینی که بیش از سه مورد دفع مدفوع شل در طی ۸ ساعت داشته‏اند خصوصاً اگر توام با تهوع، استفراغ، با دل درد، تب یا خون در مدفوع باشند می‏توانند از آنتی بیوتیک درمانی بهره‏ مند شوند و معمولاً به مدت ۵-۳ روز آنتی بیوتیک توسط پزشک تجویز می‏شود.
● چه مواقعی نباید از داروهای کاهش دهنده حرکات روده‏ای جهت درمان استفاده کرد؟
اسهال یک مکانیسم دفاعی بدن جهت به حداقل رساندن زمان تماس بین میکروب و مخاط روده می‏باشد و داروهایی نظیر لوپرامید، دیفنوکسیلات و پاراگوریک با کاهش حرکات روده‏ای باعث بهبودی اسهال می‏شود اما در عین حال زمان بیشتری برای باز جذب فراهم می‏کنند. در چندین مطالعه داروهای فوق جهت کاهش دوره اسهال موثر بوده‏اند. اما این داروها نباید در مسافرین با تب یا اسهال خونی استفاده شود زیرا در این صورت با به تأخیر انداختن پاکسازی دستگاه گوارش ازعامل پاتوژن، شدت بیماری افزایش می‏یابد. از آنجائیکه داروهای کاهش دهنده حرکات روده‏ای بدون نسخه در دسترس می‏باشد، استفاده غیر منطقی آنها نگران کننده می‏باشد. عوارض جانبی (مگاکولون توکسیک، سپسیس و انعقاد داخل عروقی منتشر) بدنبال مصرف این داروها گزارش شده است.

منابع: www.CDC.gov www.familydoctor.org

در طول سفر سبزی و میوه خام مصرف نکنید
مواد غذایی با بسته بندی بهداشتی استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.