آشنایی با کاربرد اسپاتول در آزمایشگاه

آشنایی با کاربرد اسپاتول در آزمایشگاه

مواد شیمیایی را نباید با دست برداشت. برای برداشتن مواد شیمیایی ابزاری مانند: اسپاتول، انواع قاشق های چینی و پلاستیکی و یا فلزی به کار می رود. اسپاتول یا قاشقک دارای یک دسته است و انتهای دیگرِ آن پهن تر است. گاهی از اسپاتول برای نرم کردن مواد جامد هم استفاده می شود.

این وسیله به فارسی به نام های مختلفی مشهور است، مثلاً؛ کاردک و کفگیرک. پزشکان و داروسازان قدیمی ایرانی به چنین وسیله ای “مرهم کش” می گقتند.

آشنایی با کاربرد اسپاتول در آزمایشگاه
آشنایی با کاربرد اسپاتول در آزمایشگاه

در آزمایشگاه ها ، اسپاتول و میکرواسپاتول ابزار کوچکی می باشند که جنس ساخت آن ها از فولاد ضد زنگ می باشد که به منظور خراشیدن ، انتقال ، یا به کار بردن پودر ها و خمیر همانند با مواد شیمیایی آزمایشگاهی استفاده می شوند .

تعداد زیادی از برند های اسپاتول به اسید ها ، باز ها ، گرما و حلال های مختلف مقاومت دارند که سبب می شود به منظور به کار گیری به همراه طیف گسترده ای از ترکیبات آیده آل باشند . شکل متداولی از آن ها از فولاد ضد زنگ ساخته شده است که به شکل وسیعی به دلیل محکم و ارزان بودن به کار گرفته می شوند . آن ها به دنبال تماس با آب جوش ، اسید ها ، باز ها و اکثر حلال ها مقاوم به خرابی و از بین رفتن می باشند . تعدادی از آن ها دسته ای پلاستیکی با جنس پلی وینیل کلراید یا چوب سخت با میخ پرچ شده دارند تا در دست بهتر جا بگیرند .

اسپاتول های پلی استرین به منظور انجام امور تحقیقاتی ساخته می شوند به این علت که یک بار مصرف می باشند و از هر نوع آلودگی بالقوه ای ممانعت می کنند که اغلب اوقات به دنبال استفاده از اسپاتول هایی شکل می گیرد که امکان استفاده ی مجدد از آن ها وجود دارد . آن ها هم چنین به منظور در دست گیری محصولات خشک شده توسط انجماد سخت یا انجام لیوفیلیزاسیون ایده آل می باشند .

اسپاتول های آزمایشگاهی به منظور پاک سازی مواد شیمیایی یا ترکیبات از بطری هایی با اندازه ی کوچک ، و به منظور استفاده از محیط های کشت سایر مواد روی اسلاید ها به منظور مشاهده تحت میکروسکوپ ایده آل می باشند . شما هم چنین می توانید از آن ها به منظور خراشیدن و پاک کردن نمونه ها از مواد زیستی ، یا رسوبات و باقی مانده های شیمیایی استفاده کنید . تعداد زیادی از برند های این ابزار آزمایشگاهی نسبت به اسید ها ، باز ها و حلال ها مقاوم می باشند که همین امر سبب می شود به منظور استفاده از طیف گسترده ای از ترکیبات امن باشند .

آشنایی با کاربرد اسپاتول در آزمایشگاه
آشنایی با کاربرد اسپاتول در آزمایشگاه

کاربرد اسپاتول های کوچک آزمایشگاهی در مطب های دندان پزشکی و آزمایشگاه ها به منظور پخش کردن یا نرم کردن قالب ها ، موم ها و سیمان ها می باشد . هنگامی که ارتودنتیست ها و دندان پزشکان از دندان قالب های مومی یا خمیری به وجود می آورند ، اغلب اوقات آن ها از اسپاتور به منظور دست کاری مواد و تراشیدن آن ها استفاده می کنند . آن ها هم چنین به منظور ایجاد و تنظیم دهان گیر ها ، گارد های دهان و سایر موارد دندان پزشکی ، اسپاتول را به کار می گیرند .

 

 

آشنایی با کاربرد اسپاتول در آزمایشگاه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.